Výber správneho bývania je rovnako dôležitý ako výber kvalitnej školy, vhodného povolania alebo životného partnera. Osamostatnenie je veľkým krokom v živote každého človeka. Mamahotel je síce pohodlný, ale príde deň, kedy tento spôsob života prestane človeku pasovať. Ak ste aj Vy dospeli do štádia, kedy uvažujete nad zaobstaraním si svojej vlastnej „strechy nad hlavou“, mali by ste svoje rozhodnutie postaviť na analýze. Zodpovedať tieto otázky Vám uľahčí hľadanie.
Základom je dopredu vedieť, k čomu bude byt alebo dom, ktorý plánujete kúpiť, slúžiť. Je investíciou, alebo bude pre Vaše vlastné využitie? Je to prvý byt a časom by ste predsa len kúpili pre seba a svoju rodinu niečo iné, väčšie a priestrannejšie? Na čo nehnuteľnosť potrebujete je prvá otázka, na ktorú je potrebné poznať odpoveď. Odpovede na otázky spojené s účelom Vás nasmerujú aj na správnu lokalitu.
- Chcem byt či dom pre seba, alebo ho vnímam ako investíciu a budem ho prenajímať?
- K čomu má byt slúžiť, aký má účel?
Kúpa nehnuteľnosti je jednou z najväčších životných investícií. Preto si spravte realistický rozbor a pozrite sa, aké sú Vaše hranice a obmedzenia. Zamyslite sa nad finančnými limitmi, spôsobmi, odkiaľ je možné čerpať financie a nad životnou situáciou, v ktorej sa nachádzate. Ušetríte si čas a upriamite pozornosť na lokality, ktoré spĺňajú kritéria vytvorené na základe reálnych faktov. Vďaka dobrej analýze budete môcť zvažovať prípadné kompromisy či investície do opráv.
- Aké sú moje finančné prostriedky?
- Aká lokalita je pre ma prijateľná na základe finančnej analýzy?
Je dobré si uvedomiť, že každý máme iné nároky na pohodlie a vlastné bývanie. Priority sa líšia a to, čo pre jedného môže veľa znamenať, si iný nemusí všimnúť a nepovažovať za podstatné. Ste typ človeka, ktorý chce bývať na reprezentatívnej adrese, blízko svojej práce, alebo chcete radšej žiť v priestore s jedinečnou architektonickou atmosférou? Zoradenie priorít od vážnejších po tie menej dôležité je kľúčové. Dobré je vopred zvážiť aj športové a kultúrne aktivity, ktorým sa vo svojom voľnom čase venujete. Preverte si, či v lokalite, kde sa chcete usadiť je dobrá dostupnosť k parkom či zeleni, aká je vzdialenosť do obchodov či MHD. V budúcnosti by sa mohlo stať, že by ste veľa času strácali práve dochádzaním za svojimi záujmami či nevyhnutnými aktivitami.
- Čo považujem za podstatné pri výbere svojho vlastného bývania?
- Chcem vo svojej bezprostrednej blízkosti športové či kultúrne objekty?
Ďalším elementom, ktorý sa pri kúpe nehnuteľnosti zohľadňuje, sú aj požiadavky na konkrétny a plnohodnotný priestor. Okrem lokality je to teda aj stav bytu či domu, nutnosť rekonštrukcie, poschodie, kde sa bytová jednotka nachádza, výťah, parkovanie či balkón a pivnica. Aké máte predstavy o bývaní, aké sú Vaše nároky a vkus?
- Chcem byt, ktorý bude nutné rekonštruovať?
- Čo všetko má mať nový byt?
Aj na základe týchto preferencií je dobré zvažovať výber budúceho bývania. Okrem veľkosti a sociálneho komfortu je dobré zvážiť fond opráv, mesačné platby za energie a spravovanie nehnuteľnosti.
- Aké sú náklady, ktoré budem musieť v podobe mesačných výdavkov platiť?
- Ako funguje správcovstvo a fond opráv?
Osamostatnenie so sebou prináša veľkú dávku zodpovednosti. Mamahotel je populárny vo viacerých európskych krajinách. Napríklad obyvatelia Malty žijú u svojich rodičov priemerne do 32. veku života. Švédi sa zas od rodičov sťahujú vo svojich 26 rokoch. Slováci opúšťajú mamahotel okolo 30-ky a Slovensko sa tak drží na tretej priečke medzi európskymi krajinami.
Ak ste zodpovedali všetky nevyhnutné otázky, prečítajte si, ako sa správne rozhodnúť pri kúpe nehnuteľnosti.